W lutym grupa 11 uczniów naszej szkoły wyjechało na dwutygodniowe praktyki do Hiszpanii. W terminie od 6 do 17 lutego 2023r. doskonalili swoje umiejętności w hiszpańskich firmach:
– programiści z klasy 4GP TE: Przemysław Dudek, Maciej Malinowski i Patryk Wojtkielewicz pracowali w firmie Centro Artebit.
– informatycy z klasy 4EP TE: Maciej Balcerzak, Szymon Fiłonowicz, Piotr Nicewicz i Jan Sztukowski rozwijali swoje umiejętności w firmie BIOS Technology Solutions.
– elektronicy z 4CP TE Hubet Gajewski i Bartosz Krawiel odbyli praktyki w firmie Informatica NETBIOS PSB NET
– Jakub Dzięgielewski, elektryk z klasy 4ABP TE pracował w Andigran Telecomunicaniones S.L.; a jego kolega Bartosz Łukaszewicz w AG Instalaciones Eléctricas.
Opiekę nad uczniami sprawowali: Pani Elżbeta Hajduczenia i Pan Andrzej Szulc.
Mobilność w ramach programu Erasmus+ to nie tylko nauka zawodu ale także możliwość poznania wartości europejskich, kultury i zwyczajów kraju goszczącego oraz rozwój osobisty.
Uczestnicy wyjazdu mieli zapewniony ciekawy program kulturowy. Zwiedzili samą Granadę, która ma wiele wspaniałych miejsc do zaoferowania, m.in., przepiękny pałac Alhambra wraz z przylegającymi ogrodami, dzielnica Albaicin, dzielnica Sacromonte i punkt widokowy Miguel el Alto, Bibliotekę Uniwersytecką; wyjeżdżali też na wycieczkę do Nerjy oraz zwiedzili Park Nauk. Pobyt w Hiszpanii umożliwił uczestnikom obcowanie z inną kulturą i nieznaną dotąd tradycją. Uczniowie rozkoszowali się lokalnymi potrawami, muzyką a nawet tańcem.
Efekty wyjazdu to między innymi:
– Zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, referencji, kontaktów.
– Nabycie kwalifikacji kluczowych dla przyszłego zatrudnienia.
– Rozwój umiejętności komunikowania się w języku obcym.
– Nauka współpracy w wielokulturowym zespole.
– Nabycie nowej wiedzy teoretycznej i praktycznej.
– Rozwój umiejętności zawodowych na zagranicznym rynku pracy.
– Poznanie hiszpańskich miejsc pracy, ich funkcjonowania, zwyczajów w środowisku pracy.
– Zapoznanie z kulturą i obyczajami Hiszpanii.
– Wzmocnienie pewności siebie pozwalającej na swobodne poruszanie się nie tylko na regionalnym, ale i na europejskim rynku pracy, itd.