II grupa 2021/22

W dniach od 14 do 25 lutego 2022 roku czterech programistów z klasy III G oraz czterech  uczniów kasy III I (technik grafiki i poligrafii cyfrowej) uczestniczyło w praktykach zawodowych w Granadzie. Wyjechali pod opieką Pana Przemysłąwa Sienkiewcza oraz Pana Łukasza Zdankowskiego.

Uczniowie odbyli praktyki w następujących firmach:
• INFORMATICA NETBIOS PSB NET (www.netbiosgranada.com)
• E-SISTEMAS.NET (www.e-sistemas.net)
• Graficas Fernando (www.graficasfernando.es)
• Megaexit S.L.

Uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku uczestniczyli w programie dwutygodniowych praktyk zawodowych które zostały zorganizowane dzięki realizowanemu w szkole projektowi „Międzynarodowe praktyki zawodowe uczniów Elektryka” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach PROGRAMU ERASMUS +, sektor: „Kształcenie i szkolenia zawodowe, akcja 1: Mobilność Edukacyjna. Celem realizowanego programu mobilności jest rozwój zawodowy uczniów, poprzez wzbogacenie o wymiar praktyczny celów i treści kształcenia, zawartych w programie nauczania w zawodach technik programista oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej, a także skonfrontowanie już nabytych wiadomości teoretycznych z praktyką. Obok wzrostu kompetencji zawodowych ważnym elementem programu jest podniesienie poziomu znajomości branżowego słownictwa w języku angielskim i podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim, a także kompetencji międzykulturowych, związanych między innymi z poznaniem historii, architektury oraz geografii Hiszpanii.

Praktyki odbywały się na południu Hiszpanii w pięciu wybranych firmach zlokalizowanych na terenie miasta Grenada. W ramach praktyk uczniowie zapoznali się ze specyfiką i zakresem działalności firm oraz wymaganiami dotyczącymi przedzielonych im zadań do wykonania i stanowisk pracy. Uczniowie szybko odnaleźli się w nowym dla nich środowisku kulturowym i językowym, wzorowo realizując postawione przed nimi zadania. Ich praca spotkała się z uznaniem opiekunów praktyk, czego udokumentowaniem są uzyskane bardzo dobre oceny podsumowujące program praktyki.

Obok zasadniczego celu wyjazdu związanego z samymi praktykami zawodowymi uczniowie mieli do dyspozycji przygotowaną szeroką ofertę kulturalną. Było to o tyle ułatwione z racji faktu, że Granada, jak i cały otaczający ją region Andaluzji, uważany jest za jeden z najbardziej urokliwych regionów Hiszpanii. Uczniowie poznali najważniejsze zabytki Grenady, do których niewątpliwie należy gotycko-renesansowa Katedra, XIII wieczny warowny zespół pałacowy Alhambra oraz najstarszą zabytkową dzielnicę Albaicin. Dodatkowo uczniowie uczestniczyli w wyciecze do znajdującego się także w Andaluzji pełnego zabytków miasta Kordoby, słynącego z zespołu fortyfikacji a przede wszystkim Katedry.