Debata Korzyści i zagrożenia płynące z zagranicznych praktyk zawodowych realizowanych w ramach programu Erasmus+

2 kwietnia 2019 roku w ZSE odbyła się debata pt.: „Korzyści i zagrożenia płynące z zagranicznych praktyk zawodowych realizowanych w ramach programu Erasmus+” , która informowała i upowszechniała rezultaty projektu pt.: „Technicy i nauczyciele ZSE na arenie międzynarodowej”, realizowanego w naszej szkole w okresie 2017 – 2019.
Uczestnikami debaty byli uczniowie naszej szkoły i nauczyciele, którzy brali udział w mobilności. Gościliśmy  przedstawicieli organów nadzorujących pracę szkoły oraz uczniów klas I i II ZSE wraz z nauczycielami.

Z każdej grupy wyjazdowej przedstawiciele młodzieży opowiadali o swoich doświadczeniach i wrażeniach, które wynieśli z odbywanych praktyk zawodowych i pobytu w Portugalii i Hiszpanii. Ciekawie opowiadali o mocnych stronach wyjazdu a także o różnicach w sposobie pracy w Polsce i za granicą, o odmienności kulturowej i mentalności Hiszpanów i Portugalczyków . Odpowiadali na pytania publiczności i zaproszonych gości.

Z wypowiedzi uczniów wynika, że warto brać udział w takich projektach. Wrócili zadowoleni i pewni swoich umiejętności. Mieli możliwość wykorzystania wiedzy szkolnej w rzeczywistych warunkach pracy. Zwiedzili wiele ciekawych miejsc, nauczyli się radzić sobie w nowych sytuacjach. Wierzą, że dzięki wiedzy zdobytej w szkole i doświadczeniu nabytemu podczas praktyk w klasie III uda im się łatwiej znaleźć prace lub rozpocząć naukę na wyższych uczelniach.

Mamy nadzieję, że udało się nam zachęcić młodsze pokolenia uczniów do udziału w projektach międzynarodowych.

Zainteresowane tym tematem osoby zapraszamy  do odwiedzenia strony projektu: erasmus.zse.bialystok.pl. Można tam przeczytać o poszczególnych wyjazdach w tym i poprzednim projekcie a także obejrzeć zdjęcia z wyjazdów.